Animasyon nedir, neden yapımı uzundur ve neden pahalıdır?


Animasyon dediğiniz şey, isteyipte bulamadığınız bulupta alamayacağınız ya da kullanamayacağınız, Hayal edipte imkansız dediğiniz şeyleri yapmanıza olanak sağlayan sanal, dijital, matematiksel ve deli işi bir ortamdır.

Herhangi bir animasyon işi yapmanız dakikalarda sürebilir, aylarda…

Neden mi?

Hayatta var olan şeyleri sıfırdan yaratıyoruz!

Günlük yaşantımızda görmüş olduğumuz her şey bize çok normal gözükecektir. En basitinden sabah kahvenizi içerken kahve fincanınızı detaylı bir şekilde incelemek -işiniz değilse aklınıza gelmemiştir. En basitinden bir kahve fincanını bir masanın üstüne koyduğunuz zaman, o fincanın gerçek olduğunu seyirciye ispatlamalısınız. Ya da tam tersi oraya anime bir fincan koyduysanız renginden tutundan şekline kadar kaliteli yapmalısınız. Bunları yaparken elinize bir hamur alıp bunu çekiştire çekiştire bir fincan formuna geldiğini hayal edin. Ardından rengini, gölgesini varsa hareketlerini kare kare (Dipnot: Filmlerde bir saniye 25 ya da 24 kare olarak değişmektedir) belirleyin. Ardından bu işin çıktısını alın. Yani işin video halini.

Yukarıdaki videoyu seyrederseniz bir nebze ne yaptığımızı anlatmış olacağım sizlere.

Kısacası işin süresi ve gerçekçilik fiyat dengesini değiştiren faktörler. Unutmayın ki bu animasyonlar yapılırken tek bir kişi tarafından üretilmiyor. Yönetmeninden grafikerine, atmosfercisinden karakter tasarımcısına kadar gidiyor.

 

© Hürdoğan Güvendiren